"Radzowiczanie"(Radzowiczanki)

Malownicza wieś Radzowice położona jest w gminie Dziadowa Kłoda na Dolnym Śląsku, w pobliżu Sycowa. Jest tu dużo zieleni, lasów i łąk. Z potrzeby serca zrodziła się chęć utworzenia zespołu ludowego.
I tak w roku 2002 został założony zespół folklorystyczny, który przyjął nazwę "Radzowiczanki". Tradycje śpiewu członkinie wyniosły z domów rodzinnych wywodzących się z południowo-wschodniej Polski. Pieśni od 1946 roku nie popadły w zapomnienie i były śpiewane przy różnych okazjach. Z chwila powstania zespołu, panie zebrały pieśni i włączyły je do swojego repertuaru. Do dzisiaj zachwycają niepowtarzalnym pięknem melodii i słów.
"Radzowiczanki" od momentu powstania uświetniały swoim śpiewem wiele uroczystości lokalnych, gminnych, powiatowych i kościelnych.
Pierwszym kierownikiem muzycznym zespołu był Władysław Kazimierczak. Od 2005 r. kierownictwo muzyczne przejął Andrzej Kokott.
Z początkowego składu, ze względu na stan zdrowia, odeszły: Fuchs Mirosława, Łach Genowefa, Wrotniak Zofia. Umarła Krzywińska Janina.
Aktualnie zespół pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Kokotta liczy 12 osób: Bulak Janina, Kamieniak Józefa, Kamińska Wanda, Kowalska Anna, Łach Krystyna, Łach Teresa, Mielcarek Zofia, Polewka Dorota, Polewka Jadwiga, Polewka Stefania, Powąska Stanisława, Wilczek Kamila, Danuta Świtoń i Zbigniew Kowalski.
Zespołowi przewodzi Łach Krystyna.

Utwór z listy Radia Wrocław - 26.02.2006 (mp3)
Filmy na YouTube


Występ Radzowiczanek na Dożynkach Gminnych 2003:
E.Łach, K.Łach, M.Fuchs, M.Bulak, S.Polewka, J.Polewka, S.Powąska, W.Kamińska.


Występ Radzowiczanek - 11.XI.2005


czerwiec 2006

Linki do strony http://www.dziadowakloda.pl: Opis zespołu Galeria zdjęć